Wygrywamy z Pekao!
Kolejny korzystny dla naszego Klienta wyrok w sprawie unieważnienia umowy kredytu frankowego. Pozwanym był Bank Polska Kasa Opieki (Pekao).
WYROK SĄDU OKRĘGOWEGO W POZNANIU
Wyrokiem z dnia 9 grudnia 2024 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu, Wydział I Cywilny, w sprawie o sygn. akt: I C 2471/22:
1. zasądził od pozwanego na rzecz powodów kwotę 168.528,79 zł (sł. sto sześćdziesiąt osiem tysięcy pięćset dwadzieścia osiem złotych, 79/100) wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 2 listopada 2022 roku do dnia zapłaty;
2. zasądził od pozwanego na rzecz powodów kwotę 37.662,06 CHF (sł. trzydzieści siedem tysięcy sześćset sześćdziesiąt dwa franki szwajcarskie, 6/100) wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 2 listopada 2022 roku do dnia zapłaty;
3. kosztami postępowania obciążył pozwanego w całości i zasądził od niego na rzecz powodów kwotę 11.817,- zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się wyroku do dnia zapłaty.
KREDYST SPŁACONY W CAŁOŚCI PRZED WYTOCZENIEM POWÓDZTWA
W dniu 4 grudnia 2003 roku powodowie zawarli z Bankiem Przemysłowo-Handlowym PBK S.A. z siedzibą w Krakowie, Oddziałem w Poznaniu umowę kredytu budowlano-hipotecznego. Powodom przysługuje status konsumenta w rozumieniu przepisu art. 221 KC. Intencją strony powodowej było pozyskanie od pozwanego Banku środków pieniężnych celem sfinansowania budowy domu mieszkalnego. Kredyt spłacono w całości w roku 2018.
PEKAO UMOWA SPRZED WEJŚCIA POLSKI DO UE
Pozwany w toku postępowania bezpodstawnie wywodził, że powództwo winno zostać oddalone, albowiem umowa została zawarta przed wstąpieniem Polski do UE.
W tej kwestii wypowiedział się Sąd Okręgowy w Szczecinie w prawomocnym wyroku z dnia 4 listopada 2021 roku, sygn. I C 659/20 (portal orzeczeń Sądu Okręgowego w Szczecinie), który stwierdził, że:
- Mimo, że Polska stała się członkiem Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 r., a kwestionowana umowa kredytu została zawarta w dniu 18 grudnia 2003 r., to na mocy art. 68 i 69 Układu Europejskiego z dnia 16 grudnia 1991 r. ustanawiającego stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską, z jednej strony, a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, z drugiej strony, Polska zobowiązała się do zbliżenia istniejącego i przyszłego ustawodawstwa Polski do ustawodawstwa istniejącego we Wspólnocie. Polska miała podjąć wszelkie starania w celu zapewnienia zgodności jej przyszłego ustawodawstwa z ustawodawstwem Wspólnoty. Zbliżanie przepisów prawnych miało objąć w szczególności następujące dziedziny: (…) ochronę konsumenta.
Art. 3851 k.c. i następne (przepisy k.c. ustanawiające ochronę konsumenta przed postanowieniami niedozwolonymi (abuzywnymi)) zostały wprowadzone ustawą z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Ustawa ta dokonała w zakresie swojej regulacji wdrożenia następujących dyrektyw Wspólnot Europejskich – między innymi dyrektywy 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich (Dz. Urz. WE L 95 z 21.04.1993).
JAK DŁUGO TRWAŁO POSTĘPOWANIE SĄDOWE
Postępowanie w I instancji trwało 25 miesięcy.
Wyrok jest nieprawomocny, bankowi Pekao przysługuje apelacja do Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.