Wydziedziczenie dziecka a wnuki

AvatarGrzegorz Mania7 kwietnia 2020

Zdarza się, że naszego majątku nie chcemy przekazać dzieciom a bezpośrednio wnukom. Zdarza się, że nasz syn czy córka nie zasługuje na zgromadzony przez nas majątek. W testamencie wydziedziczamy zatem nasze dziecko.

Ale czy wnuczek lub wnuczka otrzymają część naszego majątku, skoro wydziedziczyliśmy ich rodzica? Bo tego byśmy chcieli.

 

 

Osobę wydziedziczoną traktuje się tak jakby nie dożyła otwarcia spadku.

 

Przyczyny wydziedziczenia mają ściśle osobisty charakter i dotyczą – co do zasady – tylko tej osoby, która została wydziedziczona. Dlatego też konsekwencje wydziedziczenia nie mogą negatywnie wpływać na kolejnych spadkobierców. Wydziedziczony traci nie tylko możliwość ubiegania się o zachowek, ale przede wszystkim nie jest spadkobiercą.

A zatem na zadane pytanie należy udzielić odpowiedzi twierdzącej. Udział spadkowy, który przypadałby naszemu wydziedziczonemu dziecku przypada jego dziecku lub dzieciom. Nasze wnuki będą dziedziczyć.


Wyślij umowę frankową – bezpłatna analiza

Można bardzo szybko przesłać do Kancelarii Mania Adwokaci scan/zdjęcie umowy kredytowej we frankach. Kancelaria skontaktuje się po dokonaniu bezpłatnej indywidualnej oceny sytuacji.

Wyślij umowę