Zmiany w podatku od spadków i darowizn
W dniu 27 października 2020 roku, wchodzą w życie zmiany rozszerzające krąg osób uprawnionych do zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.
Chodzi o:
- wychowanków rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.
Kto może być spadkodawcą lub darczyńcą na rzecz wychowanka w takiej sytuacji?
- Osoba tworząca rodzinę zastępczą lub prowadząca rodzinny dom dziecka, w którym przebywała osoba obdarowana lub spadkobierca.
Jak wynika z uzasadnienia projektu zmian, które właśnie weszły w życie: „Dzieci w zastępczej opiece rodzinnej wychowywane są w większości przypadków przez całe swoje dzieciństwo. Dziecko w Rodzinnym Domu Dziecka czy rodzinie zastępczej w wielu przypadkach uważa swoich opiekunów za prawdziwych rodziców i odwrotnie – opiekunowie uważają je za własne już do końca życia. Dlatego też wysoce niesprawiedliwym społecznie jest fakt, gdy w przypadku przepisania przez rodzica zastępczego swojego dobytku w formie testamentu lub przekazania darowizny pieniężnej lub rzeczowej usamodzielnionemu czyli pełnoletniemu już wychowankowi jeszcze za życia opiekuna, były podopieczny musi odprowadzić podatek od spadków lub darowizn jako osoba obca należąca do III grupy podatkowej, więc w pełnej wysokości. Jednocześnie należy zaznaczyć, że dziecko adoptowane czy też pasierb nie podlegają temu obowiązkowi podatkowemu.”
Zmiany te należy ocenić pozytywnie. Rodzice czy opiekunowie powinni mieć możliwość przekazania majątku swoim podopiecznym bez konieczności narażania ich na zapłatę wysokiego podatku od spadku i darowizn. I tak też będzie od teraz.